PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
14
KIOzagadka nr 14

Zmiana składu konsorcjum w toku postępowania

Zamawiający twierdzi, że w toku postępowania wystąpienie jednego z wykonawców z konsorcjum to niedozwolona zmiana podmiotowa, a ofertę powinien złożyć pełny skład konsorcjum. Inne zdanie w tym temacie ma Odwołujący deklarując, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu. Spór rozstrzygnęła KIO, a wyrok przeanalizowała nasza trenerka Iwona Ziarniak.

Stan faktyczny

Zapoznaj się ze stanem faktycznym

Po dokonaniu badania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie dialogu konkurencyjnego, do kolejnego etapu postępowania Zamawiający zakwalifikował wykonawców wspólnie ubiegających się o to zamówienie - konsorcjum dwóch firm. W dialogu udział wzięli dwaj konsorcjanci. Jednak już w kolejnym etapie tj. po zaproszeniu i przekazaniu specyfikacji, ofertę w postępowaniu złożył tylko jeden z podmiotów wchodzących w skład konsorcjum. Do oferty załączono oświadczenie informujące, że jeden z konsorcjantów nie uzyskał wymaganych zgód korporacyjnych do złożenia wiążącej oferty w postępowaniu. Zamawiający na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 5 Pzp odrzucił ofertę konsorcjum. W jego ocenie poprzez wystąpienie z konsorcjum jednego z uczestników doszło do zmiany podmiotowej, a w konsekwencji oferta została złożona przez podmiot niezaproszony do drugiego etapu postępowania. Odwołujący (konsorcjant, który samodzielnie złożył ofertę) nie zgodził się z decyzją Zamawiającego. W odwołaniu wskazywał, że pomimo wystąpienia z konsorcjum jednego z Wykonawców, on samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu i dlatego sam może dalej w tym postępowaniu ubiegać się o udzielenie zamówienia.

Kto ma rację? Czy rację ma Zamawiający, który twierdzi, że na tym etapie postępowania wystąpienie jednego z wykonawców z konsorcjum, jest niedozwoloną zmianą podmiotową i ofertę zobowiązany jest złożyć pełny skład konsorcjum? A może rację ma Odwołujący, który wskazuje, że jeżeli sam spełnia warunki udziału to po wystąpieniu z konsorcjum drugiego podmiotu, z którym składał wniosek w postępowaniu, ma on prawo nadal, ale w tej sytuacji już samodzielnie, ubiegać się o udzielenie zamówienia?

Kto ma rację?

Wybierz prawidłową odpowiedź

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej