Masz pytanie dotyczące Prawa zamówień publicznych? Być może mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie. Sprawdź naszą sekcję Q&A i poznaj odpowiedzi przygotowane przez naszych trenerów.
Zgodnie z art. 117 ust. 4 Pzp w przypadku, o którym mowa w ust. 2 i 3 tego przepisu, wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają odpowiednio do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty oświadczenie, z którego wynika, które roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają poszczególni wykonawcy. Z zacytowanego przepisu wynika, że w przypadkach w nim określonych złożenie oświadczenia następuje wraz z wnioskiem o dopuszczanie do udziału w postępowaniu lub z ofertą. Jeżeli postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym, zamawiający bada m.in. spełnienie warunków udziału w postępowaniu przez wszystkich wykonawców na podstawie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 Pzp. W związku z tym, że oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp dotyczy spełnienia warunków udziału w postępowaniu przez wykonawców składających ofertę wspólną, również na tym etapie postępowania zamawiający ma obowiązek weryfikacji faktu złożenia tego oświadczenia przez wszystkich wykonawców.
Również w postępowaniach o udzielenie zamówienia klasycznego, których wartość jest równa lub przekracza progi unijne (postępowanie unijne), wykonawcy składający ofertę wspólną zobowiązani są do złożenia oświadczenia. W sytuacji, gdy przewidziano w SWZ lub ogłoszeniu procedurę odwróconą, uregulowaną w art. 139 Pzp, zamawiający najpierw będzie badał i oceniał oferty, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona w zakresie spełniania warunków udziału w postępowaniu, w tym również prawidłowości złożenia oświadczenia z art. 117 ust. 4 Pzp. Jeżeli zamawiający nie zastosuje procedury odwróconej, podobnie jak w postępowaniach krajowych, oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp, będzie badane w stosunku do wszystkich wykonawców, którzy złożą wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofertę.
Podstawa prawna:
Art. 117 ust. 4 Pzp
Zgodnie z argumentacją wskazaną w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 28 czerwca 2021 r. (KIO 1586/21, KIO 1587/21), do uzupełnienia oświadczenia z art. 117 ust. 4 ma zastosowanie art. 128 ust. 1 Pzp.
Izba wskazała, że „obaj wykonawcy nie zastosowali się do dyspozycji art. 117 ust. 4 Pzp i nie złożyli stosownych oświadczeń wraz z ofertami, mimo, że w świetle przytoczonych przepisów byli do tego obowiązani. Wbrew twierdzeniu Odwołujących nie obligowało to Zamawiającego do natychmiastowego odrzucenia ofert Konsorcjum oraz Przystępującego. O ile oświadczenie powinno być złożone razem z ofertą to nie oznacza to, że nie podlega ono uzupełnieniu. Oświadczenie jest powiązane z wykazaniem spełniania warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia przez co najmniej jednego z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Skoro dopuszczalne w świetle art. 128 ust. 1 Pzp jest uzupełnienie lub poprawa złożonych dokumentów na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu to oświadczenie wskazane w art. 117 ust. 4 Pzp również należy traktować jako uzupełnialne.
Podstawa prawna:
Art. 117 ust. 4 Pzp
Jeżeli warunek udziału dotyczy uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o których mowa w art. 112 ust. 2 pkt 2, oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp będzie miało zastosowanie również do postępowań, których przedmiotem są dostawy. W postępowaniach, w których zamawiający określił warunki dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia wykonawcy, oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp będzie musiało być wymagane wtedy, gdy przedmiotem zamówienia są roboty budowlane lub usługi.
Podstawa prawna:
Art. 117 ust. 4 Pzp
Ustawa Prawo zamówień publicznych w przypadku wspólników spółki cywilnej, których należy utożsamiać z wykonawcami składającymi ofertę wspólną, nie różnicuje obowiązku złożenia oświadczenia z art. 117 ust. 4 Pzp od faktu, czy wspólnicy ci prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie w ramach spółki cywilnej, czy również poza nią. Mając na uwadze powyższe, oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp musi zostać złożone w każdym przypadku, gdy ofertę składa spółka cywilna. Oświadczenie to może złożyć pełnomocnik ustanowiony na podstawie art. 58 ust. 2 Pzp.
Podstawa prawna:
Art. 117 ust. 4 Pzp
Jeżeli ofertę złożą wykonawcy będący wspólnikami spółki cywilnej, w praktyce niemożliwą może być weryfikacja, które roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają poszczególni wykonawcy. Jeżeli wniosek o dopuszczenie do udziału lub ofertę będzie składała spółka cywilna, to uzasadnionym będzie wskazanie w oświadczeniu z art. 117 ust. 4 Pzp, że roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają wszyscy wykonawcy łącznie. W treści wzoru umowy warto zapisać, że roboty budowlane lub usługa będą realizowane zgodnie z treścią oświadczenia złożonego na podstawie art. 117 ust. 4 Pzp i przewidzieć konsekwencje w sytuacji, gdy umowa nie będzie realizowana zgodnie ze złożonym oświadczeniem.
Podstawa prawna:
Art. 117 ust. 4 Pzp
Zapisz się do newslettera i zagwarantuj sobie dostęp do najnowszych informacji i promocyjnych ofert
Trwa ładowanie...
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej