PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
03.08.2020
Piotr Pieprzyca

Piotr Pieprzyca

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed wejściem w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych

Do wejścia w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych zostało już tylko pół roku. Od stycznia 2021 zarówno zamawiający, jak i wykonawcy będą musieli działać zgodnie z zupełnie nowymi przepisami. O czym warto pamiętać już dziś, aby być przygotowanym na zmiany? Podpowiada specjalista od zamówień publicznych, Piotr Pieprzyca.

1. O jakich datach warto pamiętać?

Nowa ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2021. Praktycznie wszystko wchodzi w życie z tą właśnie datą. Warto jednak pamiętać, że na dzień dzisiejszy brakuje jeszcze 19 projektów rozporządzeń, które będą wydane jako akty wykonawcze do ustawy. Na dzień dzisiejszy jeszcze ich nie ma. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i wszystko zawczasu analizować.

2. Jak się przygotować do stycznia 2021?

Nic tak nie uczy jak praktyka. Wszystko pokażą pierwsze postępowania. Jeśli zatem zamawiający nie jest zmuszony prowadzić postępowań od 1 stycznia, warto podglądać to, co robią inni.

Na pewno warto się doszkalać, a jeśli decydujemy się czytać ustawę samodzielnie – zacznijmy od kwestii, które są dla nas kluczowe.

3. Na co szczególną uwagę powinni zwrócić zamawiający?

Zamawiający powinni zwrócić uwagę na rozdzielenie sposobu prowadzenia postępowania krajowego od unijnego i wiążące się z tym różne tryby postępowania.

4. Na co szczególną uwagę powinni zwrócić wykonawcy?

Dla wykonawców na pewno bardzo istotny będzie element elektronizacji zamówień, szczególnie krajowych, gdzie zamawiający będą w większości uczyli się rozwiązań elektronicznych. Zamawiający mogą korzystać z różnych serwisów i portali, a to oznacza, że jeśli wykonawca chce wziąć udział w pięciu różnych postępowaniach, może mieć do czynienia z pięcioma różnymi systemami.

5. Jakich błędów warto unikać?

Zamawiający muszą dobrze znać ustawę. I myślę tu nie tylko o treści samej ustawy, ale w szczególności o orzecznictwie, które zacznie się pojawiać po jej wejściu w życie.

Wykładnia ustawy, która będzie przygotowana przez Urząd Zamówień Publicznych oraz orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej, ostatecznie pokażą, jak należy interpretować przepisy.

Wykonawcy będą mieli łatwiej: muszą po prostu skrupulatnie czytać warunki zamówienia i się do nich stosować.

Autor: Piotr Pieprzyca

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej