PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
17.11.2021
Grzegorz Soluch

Grzegorz Soluch

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

W dzisiejszej rozmowie z trenerem PZPgo Grzegorzem Soluchem poruszamy temat czasu trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego. Z artykułu dowiecie się m.in, czy umowa taka zawsze musi zostać zawarta na czas oznaczony. Odpowiadamy także na pytania dotyczące zawarcia umowy na okres dłuższy niż 4 lata, a także precyzujemy, czemu służy oznaczanie czasu trwania umowy limitem.

Czy czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego zawsze musi być oznaczony?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2021 r. poz. 1129, z późn.zm.) zwanej dalej ustawą, co do zasady umowę w sprawie zamówienia publicznego zawiera się na czas oznaczony. Przesądza o tym jednoznacznie art. 434 ust. 1 ustawy.

Jednakże jak to zwykle bywa, od każdej zasady przewiduje się pewne wyjątki. Ustawa wskazuje na kilka przypadków, w których to umowa może być zawarta na czas nieoznaczony. Możliwość taka występuje w przypadku niektórych dostaw, takich jak dostawy wody za pomocą sieci wodno-kanalizacyjnej lub odprowadzanie ścieków do takiej sieci, gazu z sieci gazowej, ciepła z sieci ciepłowniczej oraz licencji na oprogramowanie komputerowe, a także w przypadku umowy, której przedmiotem są usługi przesyłowe lub dystrybucyjne energii elektrycznej lub gazu ziemnego.

Jeżeli chodzi o umowy zawierane na czas oznaczony, to bardzo ważne jest właściwe wskazanie planowanego terminu zakończenia umowy. Wskazówkę w tym zakresie znajdziemy w art. 436 pkt 1 ustawy z którego wynika, że planowany termin zakończenia usługi, dostawy lub robót budowlanych oraz w razie potrzeby, planowane terminy wykonania poszczególnych części usługi, dostawy lub roboty budowlanej, podaje się w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach, chyba że wskazanie daty wykonania umowy jest uzasadnione obiektywną przyczyną. Przyczyną tą może być w szczególności konieczność zrealizowania i rozliczenia zamówienia w danym roku budżetowym.

Czemu służy oznaczenie limitu czasu trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego?

Pozostało 70% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

27.10.2021

Zasady określania wartości zamówienia dla robót budowlanych, usług i dostaw

Justyna Oślislok

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej