PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...

Dzisiaj porozmawiamy z trenerką Martyną Lubieniecką, autorką licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych, która odpowie na najważniejsze pytania dotyczące podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu. Sprawdź, jak się dzielą i co powinieneś o nich wiedzieć!

Jak dzielimy podstawy wykluczenia i czym one różnią się od siebie?

Ustawa Prawo zamówień publicznych dzieli podstawy wykluczenia na podstawy obligatoryjne i fakultatywne. Podstawy obligatoryjne zostały uregulowane w przepisie art. 108 ustawy Pzp, a podstawy fakultatywne w przepisie art. 109 ustawy Pzp.

Podstawy obligatoryjne to takie podstawy, które są stosowane w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Przepis art. 108 ust.1 ustawy Pzp wskazuje, iż z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawcę, który podlega podstawom wykluczenia. Przepis ten zawiera w sobie nakaz określonego działania – wykluczenia Wykonawcy przez Zamawiającego w przypadku zaistnienia podstaw wykluczenia.

Podstawy fakultatywne to podstawy, co do których Zamawiający ma uprawnienie do ich zastosowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Może zastosować kilka fakultatywnych podstaw wykluczenia, może zastosować wszystkie, a może nie zastosować ich wcale.

Jakie podstawy wykluczenia w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia musi sprawdzić zamawiający?

W każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego Zamawiający musi sprawdzić, czy Wykonawcy nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 108 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia) i art.109 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia).

Pozostało 50% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

27.10.2021

Zasady określania wartości zamówienia dla robót budowlanych, usług i dostaw

Justyna Oślislok

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej