PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
03.08.2020
Piotr Pieprzyca

Piotr Pieprzyca

ABC zamówień publicznych

Praktyczna pigułka wiedzy na początek – jak wygląda rynek zamówień w Polsce i jakimi zasadami się kieruje, czym jest postępowanie o udzielenie zamówienia, kto może być jego uczestnikiem.

Rynek zamówień publicznych w Polsce

Zamówienia publiczne są jedną z najważniejszych form udziału sektora publicznego w polskiej gospodarce. Wśród zamawiających znajduje się blisko 34 000 podmiotów, zaś wartość zamówień udzielonych z roku na rok wzrasta, stanowiąc ponad 9% PKB (z opublikowanego sprawozdania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2018 r. rynek zamówień publicznych w 2018 roku był wart w Polsce 202,1 mld złotych, o 23% więcej niż w roku 2017).

Od początku roku 2020 w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano ogółem niemalże 95 tysięcy ogłoszeń o zamówieniach, a ponad 37 tysięcy ogłoszeń o udzielonych zamówieniach i wynikach konkursu. W tym samym okresie polscy zamawiający w procedurach unijnych w bazie TED opublikowali ogółem niemalże 107 tysięcy ogłoszeń o zamówieniach i ponad 11 tysięcy ogłoszeń o udzieleniu zamówienia oraz wynikach konkursu.

Mając na uwadze skalę tego rynku, należy zauważyć, że z analiz Urzędu Zamówień Publicznych i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika niska konkurencyjność. Jest to jedna z największych bolączek, z którą zmaga się na rynek zamówień publicznych. Mała liczba ofert składanych w postępowaniach oznacza dla zamawiających mniejszą szansę na uzyskanie maksymalnej efektywności realizowanego zamówienia. Poznanie obowiązków i uprawnień uczestników rynku zamówień publicznych umożliwia skuteczne i konkurencyjne w przypadku zamawiających udzielanie zamówień, a w przypadku wykonawców skuteczne, na zasadach uczciwej konkurencji, równego traktowania i przejrzystości, ubieganie się o nie.

Otoczenie prawne

Regulację prawną, na której opiera się polski system zamówień publicznych, tworzy ustawa Prawo zamówień publicznych oraz wydane do niej akty wykonawcze. Od stycznia 2021 roku wchodzi w życie nowa Ustawa, która reguluje głównie kwestie formalno-proceduralne, w tym uprawnienia i obowiązki uczestników postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Uzupełniają ją przepisy innych aktów normatywnych, w tym kodeksu cywilnego.

Nowa Ustawa wprowadza spójne i przejrzyste regulacje zawierające rozwiązania oparte na efektywności i transparentności udzielanych zamówień publicznych, uwzględniające jednocześnie rolę zamówień publicznych w kształtowaniu polityki państwa na rzecz wspierania innowacyjności i nowych technologii w zamówieniach publicznych, a także rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowe rozwiązania wprowadzają:

Istotną nowością jest również wprowadzenie do ustawy regulacji dotyczących postępowania koncyliacyjnego w przypadku sporów powstałych w trakcie realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego o dużej wartości.

Definicje

Pozostało 75% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej