PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
28.08.2020
Martyna Lubieniecka

Martyna Lubieniecka

Słownik zamówień publicznych: JEDZ

Czym jest Jednolity Europejski Dokument Zamówienia? Kto i w jakich sytuacjach musi go wypełnić? Na co warto uważać na etapie wypełniania samego formularza? O wszystkie najważniejsze kwestie związane z JEDZ pytamy Martynę Lubieniecką, radcę prawnego, autorkę licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych.

PZPgo: Czym jest JEDZ? Z jakich części się składa?

Martyna Lubieniecka: JEDZ to jednolity europejski dokument zamówienia, który stanowi dowód potwierdzający brak podstaw wykluczenia, spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, odpowiednio na dzień składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo ofert. Jest to dowód tymczasowo zastępujący wymagane przez zamawiającego podmiotowe środki dowodowe.

JEDZ to jeden wzór dokumentu dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Składa się go na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, sporządzonym zgodnie z wzorem standardowego formularza określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającym standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (Dz. Urz. UE L 3 z 06.01.2016, str. 16). JEDZ składa się z sześciu części, z których pierwsza wypełniana jest przez zamawiającego, a pozostałe przez wykonawcę:

Część I – identyfikacja postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Część II – identyfikacja wykonawcy

Część III – przesłanki wykluczenia

Część IV – warunki udziału w postępowaniu

Część V – kryteria selekcji

Część VI – podpisy

W jakich przypadkach trzeba go złożyć?

Zgodnie z art. 125 ust. 1 Prawa zamówień publicznych do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty wykonawca dołącza oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w zakresie wskazanym przez zamawiającego.

Przy czym w postępowaniach powyżej progów unijnych oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji należy złożyć na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Zatem JEDZ należy złożyć zawsze w postępowaniach powyżej tzw. progów unijnych.

Jakie podmioty są zobowiązane do złożenia JEDZ?

W postępowaniach powyżej progów unijnych do złożenia JEDZ zobowiązani są wykonawcy. W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie publiczne oświadczenie JEDZ składa każdy z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia z osobna.

W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia JEDZ potwierdza brak podstaw wykluczenia wobec każdego z wykonawców z osobna oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji w zakresie, w jakim każdy z wykonawców wspólnie ubiegających się wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji.

Obowiązek złożenia JEDZ dotyczy także sytuacji, gdy wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby. Wykonawca musi wtedy przedstawić nie tylko swój JEDZ, ale także JEDZ podmiotu udostępniającego zasoby, potwierdzający brak podstaw wykluczenia tego podmiotu oraz odpowiednio spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na zasoby tego podmiotu.

Co powinien zrobić wykonawca, by skutecznie złożyć JEDZ?

Skuteczne złożenie JEDZ wymaga od wykonawcy przeczytania z uwagą specyfikacji warunków zamówienia i wypełnienia formularza oświadczenia w zakresie zgodnym z żądaniem zamawiającego. Następnie wypełniony JEDZ należy podpisać zgodnie z zasadami reprezentacji danego podmiotu podpisem elektronicznym kwalifikowanym, a całość oferty należy zaszyfrować.

Jakie dane muszą znaleźć się w JEDZ?

Zakres danych, jakie wykonawcy muszą wypełnić w JEDZ, każdorazowo wskazuje zamawiający w specyfikacji warunków zamówienia. Prawidłowe wypełnienie JEDZ wymaga od wykonawcy dokładnego przeczytania specyfikacji warunków zamówienia. Czasami zamawiający mogą żądać wypełnienia wszystkich sekcji JEDZ i potwierdzenia spełnienia wszystkich warunków określonych przez zamawiającego, czasami, ale musi to być wyraźnie wskazane, mogą wymagać złożenia ogólnego oświadczenia. Zakres danych, jakie muszą znaleźć się w JEDZ zależny jest od danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

JEDZ wysyłany jest drogą elektroniczną. Z jakiego narzędzia należy korzystać?

Wykonawcy mają do dyspozycji narzędzie umożliwiające wypełnienie i ponowne wykorzystanie standardowego formularza JEDZ/ESPD w wersji elektronicznej (eESPD). Jest ono dostępne na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych. I jest nieodpłatne.

Ponadto wykonawcy mają do dyspozycji wersję edytowalną oświadczenia i wówczas samodzielnie muszą wypełnić formularz. To od decyzji wykonawcy zależy, jaką drogę wypełnienia formularza oświadczenia wybierze.

Ważne jest poprawne wypełnienie JEDZ informacjami, które jednoznacznie i precyzyjnie potwierdzają spełnienie warunków udziału i będą stanowić potwierdzenie nie podlegania wykluczeniu i na koniec podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Należy pamiętać, że wybór narzędzi do komunikacji należy do zamawiającego. Wykonawca zobowiązany jest zapoznać się z wymaganiami technicznymi i organizacyjnymi tak, żeby prawidłowo i skutecznie złożyć JEDZ.

Co przy wypełnianiu JEDZ może nastręczać wykonawcom najwięcej problemów?

Jak wspomniałam wcześniej JEDZ to wzór dokumentu identyczny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, stąd też zawiera w swojej treści sformułowania niekoniecznie dostosowane do polskich realiów.

Najlepszym przykładem punkt 3.3 w części II sekcji A, który brzmi następująco: "Jeżeli dotyczy, czy wykonawca jest wpisany do urzędowego wykazu zatwierdzonych wykonawców lub posiada równoważne zaświadczenie (np. w ramach krajowego systemu (wstępnego) kwalifikowania)?"

W naszym kraju taki wykaz w ogóle nie występuje, dlatego polscy wykonawcy powinni wpisać w tej rubryce odpowiedź NIE. Natomiast wykonawcy zagraniczni uzupełniają ją zgodnie z tym, czy taki wykaz u nich obowiązuje.

Przykładowo w Czechach obowiązuje wykaz i certyfikacja dla wszystkich rodzajów zamówień dostępny na stronie: www.isvz.cz/isvz/Podpora/ISVZ.aspx. Zaś w Niemczech funkcjonuje urzędowy wykaz zatwierdzonych wykonawców robót budowlanych dostępny pod adresem: http://www.pq-verein.de/.

W punkcie 9 sekcji C części III wykonawca musi także uważać na pytanie, które jest sformułowane w dość specyficzny sposób. Pytanie brzmi:

"Czy wykonawca może potwierdzić, że:

a) nie jest winny poważnego wprowadzenia w błąd przy dostarczaniu informacji wymaganych do weryfikacji braku podstaw wykluczenia lub do weryfikacji spełnienia kryteriów kwalifikacji;

b) nie zataił tych informacji;

c) jest w stanie niezwłocznie przedstawić dokumenty potwierdzające wymagane przez instytucję zamawiającą lub podmiot zamawiający (….)."

Wykonawcy bardzo często mylą się i odpowiadają na to pytanie: NIE, co oznacza, że nie mogą potwierdzić, że nie są winni poważanego wprowadzenia w błąd, a zatem poprzez odpowiedź NIE oświadczają, że są winni poważnego wprowadzenia w błąd.

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK, jeśli oczywiście wykonawca nie wypełnia przesłanek wprowadzenia w błąd.

Dziękujemy za rozmowę.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej