PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
03.08.2020
Iwona Ziarniak

Iwona Ziarniak

Słownik zamówień publicznych: wadium

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych określają w szczególności formy w jakich wadium może być wnoszone, termin jego wniesienia, czy też jego maksymalną wysokość. Ponadto wskazują okoliczności skutkujące uprawnieniem do zatrzymania przez instytucję zamawiającą ustalonej kwoty wadium albo jej zwrotu oraz konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawców w przewidzianym ustawą terminie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o wadium w zamówieniach publicznych!

Czym jest wadium w postępowaniu i jakie funkcje pełni?

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie zawierają definicji legalnej wadium, a jedynie wskazują na termin i formy jego wnoszenia. Przez wadium należy rozumieć określoną kwotę lub odpowiednie zabezpieczenie zapłaty tej kwoty, od których wniesienia zamawiający uzależnia dopuszczenie wykonawcy do udziału w postępowaniu przetargowym.

W piśmiennictwie wskazuje się dwie podstawowe funkcje wadium, które stanowi:

Prawidłowe wniesienie wadium

Wadium w rozumieniu kodeksu cywilnego ma służyć zabezpieczeniu interesów organizatora przetargu. Za prawidłowe zabezpieczenie pożądanych w świetle przepisów ustawy zachowań składającego ofertę uznawane jest wniesienie wadium nie tylko w sposób wymagany przepisami ustawy, ale również w sposób w pełni umożliwiający jego realizację (zatrzymanie bądź uzyskanie sumy wadialnej) w przypadku zaistnienia przesłanek określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych. Należy zatem dochować staranności, aby wadium, gdy jest wymagane, w ogóle zostało wniesione i aby zostało wniesione w sposób prawidłowy. Sankcją za niedochowanie staranności w tym zakresie jest odrzucenie oferty. W zależności od formy wnoszenia wadium istotne są różne elementy.

Fakultatywność wadium

Pozostało 75% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej