PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
19.08.2021
Krzysztof Zedlewski

Krzysztof Zedlewski

Reguły składania oświadczeń - porównanie obowiązujących przepisów Pzp z przepisami Pzp z 2004 roku

Co zmieniło się w regułach składania oświadczeń w aktualnej ustawie Pzp w porównanie z przepisami z 2004 roku? Porównujemy m. in. przepisy dotyczące kręgu osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia, zakresu negatywnego oświadczeń i momentu złożenia oświadczenia.

Zasada bezstronności i obiektywizmu realizowana jest w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych między innymi poprzez konieczność składania oświadczeń przez osoby działające i występujące po stronie Zamawiającego (art. 17 ust. 3 Pzp). To działanie Zamawiającego w celu zapobiegania wystąpienia konfliktu interesów ma na celu niedopuszczenie do zakłócenia konkurencji i ma spowodować równe traktowanie wykonawców.

Powszechnie wiadome jest, że skoro Zamawiający działa w postępowaniu przy pomocy uprawnionych osób, to postawa, jaką oni prezentują może wpływać na ocenę całego postępowania. Z oczywistych względów należy wskazać, że subiektywizm i stronniczość muszą być oceniane negatywnie w kontekście prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dlatego warte jest podkreślenia, że art. 17 ust. 3 Pzp odnosi się zarówno do prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i też do etapu jego przygotowania. Składanie oświadczeń objętych treścią art. 56 ust. 1 i 3 Pzp przez osoby uczestniczące po stronie Zamawiającego w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego stanowi filar zasady bezstronności i obiektywizmu. Warto wskazać, że nie zwalnia to osoby składające te oświadczenia od analizy swojej sytuacji faktycznej i prawnej poza sytuacjami wskazanymi w przepisach Pzp, a dotyczących konfliktu interesu i prawomocnego skazania za określone przestępstwo popełnione w związku z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Co do zasady należy przyjąć, że jeżeli dana osoba (uczestnik postępowania) uzna, iż w jakimkolwiek stopniu może nie być bezstronny lub nie będzie obiektywny może skutecznie wyłączyć się z prowadzonego postępowania. Nie sposób także pominąć pewnego aspektu, że Prawo zamówień publicznych nie definiuje pojęcie konfliktu interesów. Aby prawidłowo wypełnić treścią znaczenie tego pojęcia, trzeba sięgnąć do art. 24 dyrektywy 2014/24/UE, gdzie pojęcie konfliktu interesów obejmuje co najmniej każdą sytuację, w której członkowie personelu instytucji zamawiającej lub dostawcy usług w zakresie obsługi zamówień działającego w imieniu instytucji zamawiającej biorący udział w prowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia, lub mogący wpłynąć na wynik tego postępowania mają, bezpośrednio lub pośrednio, interes finansowy, ekonomiczny lub inny interes osobisty, który postrzegać można jako zagrażający ich bezstronności i niezależności w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia. Dodać także należy, że konflikt interesów dotyczy powiązania danej osoby zarówno z zamawiającym, jak i wykonawcą, który będzie uczestnikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Z punktu widzenia wagi realizowanych czynności w toku przygotowania i prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego istotne jest prawidłowa ocena sytuacji faktycznej i prawnej osób występujących po stronie zamawiającego, a także prawidłowa kwalifikacja stanu faktycznego i ujawnionych informacji z koniecznością złożenia czy też już ze złożonym oświadczeniem zgodnie z wymogami określonymi w Pzp. Dlatego tak istotnym jest prawidłowa ocena sytuacji faktyczno-prawnej, a także złożenie odpowiedniego oświadczenia, w odpowiedniej formie, treści i w określonym czasie. Proszę zapoznać się z porównaniem jak było (według uchylonej ustawy Pzp), a jak jest obecnie według obowiązujących przepisów Pzp. Zapraszam do lektury.

Reguły składania oświadczeń

Krąg osób zobowiązanych do złożenia oświadczeń

Osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia(3)

  • istniała w poprzednim stanie prawnym wątpliwość, czy dotyczyło to kierownika Zamawiającego, jeśli tylko podpisywał umowę(4) - ten, kto w okresie od wszczęcia postępowania do wyboru oferty najkorzystniejszej lub wynegocjowania warunków umowy w trybie zamówienia z wolnej ręki wykona jakąkolwiek czynność w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.(6)

  • nie dotyczyło to osób, które faktycznie wpływały na wynik postępowania, choć nie wykonywały czynności w postępowaniu(3)

  • nie stosuje się na etapie czynności przygotowawczych, poprzedzających wszczęcie postępowania(4), a więc nie ma takiego obowiązku, jeśli jedyną czynnością było np.:

    • sporządzanie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia(5)

    • podpisanie umowy(6) (sporne(5), inaczej UZP w: Nowe podejście do badania konfliktu interesów - Urząd Zamówień Publicznych, 2017)

  • oprócz złożenia oświadczenia przed rozpoczęciem postępowania, istniał obowiązek badania przez zamawiającego powiązań pomiędzy pracownikami zamawiającego lub innymi osobami zatrudnionymi przez zamawiającego, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na wynik postępowania, każdorazowo po ujawnieniu się nowego wykonawcy(6)

  1. Kierownik Zamawiającego(1)

  2. Członek komisji przetargowej(1)

  3. Osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania(1) - osoba, która nie jest członkiem komisji przetargowej,
    a dokonuje czynności proceduralnych przewidzianych przez odpowiednie akty prawne (przede wszystkim Prawo zamówień publicznych i akty wykonawcze), dokumenty zamówienia lub regulamin wewnętrzny zamawiającego(2)

    a) publikację ogłoszenia o zamówieniu

    b) przekazanie zaproszenia do udziału w postępowaniu

    c) udostępnienie dokumentów zamówienia i innych informacji

    d) wyjaśnienie treści specyfikacji warunków zamówienia

    e) czynności związane ze zmianą treści dokumentów zamówienia lub ogłoszenia

    f) przeprowadzenie otwarcia ofert

    g) udział w negocjacjach z wykonawcami

    h) dokonanie oceny i badania ofert

    i) opracowanie listy rankingowej ofert i propozycji rozstrzygnięcia postępowania

    j) czynności związane z przeprowadzeniem postępowania w ramach pomocniczych działań zakupowych

    k) pracownicy Zamawiającego wykonujący zadania niepowołanej komisji przetargowej

    l) pracownicy wspierający komisję przetargową

    m) biegli, o ile do ich zadań należy dokonanie czynności w postępowaniu

  4. osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania(1) - osoby, które nie wykonują czynności w postępowaniu, lecz ich stanowisko służbowe lub rola, jaką pełnią w związku z prowadzonym postępowaniem wpływa lub choćby może wpłynąć, na wynik postępowania (nie licząc jednak samego przygotowania postępowania):(2)

    a) biegli

    b) prawnicy Zamawiającego

    c) pracownicy odpowiadający za finanse Zamawiającego (główny księgowy, kwestor, skarbnik) - jeśli składają opinię
    w przedmiocie zwiększenia środków przeznaczonych na sfinansowanie zamówienia

  5. osoby udzielające zamówienia(1)

Osoby przygotowujące postępowanie niemające jednocześnie wpływu na jego wynik i niewykonujące czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania nie są zobowiązane do złożenia oświadczeń, o których mowa w art. 56 ust. 4 Pzp (stanowisko UZP: Katalog osób zobowiązanych do złożenia oświadczeń, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, 2021)

Pozostało 50% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej