PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
06.07.2021
Agnieszka Szulakowska

Agnieszka Szulakowska

Wadium - porównanie obowiązujących przepisów Pzp z przepisami Pzp z 2004 roku

Czy zamawiający wciąż ma obowiązek żądania wadium? Jaki jest termin i wysokość jego wniesienia? Nasza trenerka Agnieszka Szulakowska omawia najważniejsze zagadnienia związane z wadium i sprawdza, jak zmieniły się przepisy w porównaniu do ustawy z 2004 roku.

W Pzp z 2019 r. wprowadzono szereg zmian dotyczących wadium. Wadium w Pzp z 2019 r. zostało uregulowane w artykułach 97 i 98. Natomiast w Pzp z 2004 r. kwestie te były uregulowane w artykułach 45 i 46. Obowiązujące przepisy, podobnie jak w poprzednim stanie prawnym nie definiują pojęcia „wadium”. Wskazane jest zatem posłużenie się definicją zawartą w art. 704 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, z którego wynika, że wadium stanowi zabezpieczenie, wnoszone w formie zapłaty określonej sumy pieniężnej lub zabezpieczenia jej zapłaty, przed uchylaniem się przez wykonawcę od zawarcia umowy. Powinno być ono ustanowione przed przystąpieniem do przetargu, pod rygorem niedopuszczenia do udziału w nim.

Żądanie wniesienia wadium

W Pzp z 2019 r. ustawodawca zniósł obowiązek żądania wadium w postępowaniach o wartości zamówienia równej lub przekraczającej tzw. progi unijne (art. 97 ust. 1). Obecnie niezależnie od wartości zamówienia i trybu, w jakim będzie ono przeprowadzane, to zamawiający samodzielnie będzie podejmował decyzję o tym, czy wymagać od wykonawców wniesienia wadium, czy też nie. Zamawiający, decydując się na skorzystanie z tego uprawnienia, zobowiązany jest w dokumentach zamówienia określić wymagania dotyczące wadium. Zamawiający nie może żądać wadium w postępowaniu prowadzonym w trybie z wolnej ręki, ze względu na negocjacyjny charakteru tego trybu.

Art. 45 ust. 1

Procedura unijna - obligatoryjne

Zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Art. 45 ust. 2

Procedura krajowa - fakultatywne

Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium.

Art. 97 ust. 1

Procedura unijna i krajowa - fakultatywne

Zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium.

Termin wniesienia wadium

Zarówno w Pzp z 2019 r., jak i z 2004 r., wymagane jest wniesienie wadium przed upływem terminu składania ofert. Zasadą określoną przepisach jest utrzymanie przez wykonawcę ciągłości zabezpieczenia oferty wadium do dnia upływu terminu związania ofertą. Wyjątki od tej zasady określone zostały w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 (zwrot wadium w związku z zakończeniem postępowania, tj. zawarciem umowy lub jego unieważnieniem) oraz ust. 2 Pzp z 2019 r. (zwrot wadium na wniosek wykonawcy). Brak ciągłości zabezpieczenia oferty wadium skutkuje jej odrzuceniem (art. 226 ust. 1 pkt 14 Pzp 2019 r.).

Art. 45 ust. 3

Procedura unijna i krajowa - przed upływem terminu składania ofert

Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

Art. 97 ust. 5

Procedura unijna i krajowa - przed upływem terminu składania ofert

Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2.

Przedłużenie terminu związania ofertą.

Na podstawie art. 97 ust. 6 Pzp z 2019 r. przedłużenie terminu związania ofertą jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium albo, jeżeli nie jest to możliwe, z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą.

Pozostało 80% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej