PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
26.10.2020
Grzegorz Soluch

Grzegorz Soluch

Przygotowanie do zawarcia umowy o zamówienie publiczne – o czym muszą pamiętać zamawiający i wykonawcy?

Jak zamawiający powinien przygotować się do zawarcia umowy o zamówienie publiczne? O jakich formalnościach oraz dokumentach powinien pamiętać? Rozmawiamy z Grzegorzem Soluchem, prawnikiem, wykładowcą, specjalistą z zakresu zamówień publicznych.

PZPgo: Zacznijmy może od tego na czym polega specyfika umów o zamówienie publiczne w stosunku do klasycznych umów cywilnoprawnych?

Grzegorz Soluch: Na początku chciałbym przypomnieć, że umowy w sprawach zamówień publicznych są także umowami cywilnoprawnymi. Do takich umów stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, co wynika jednoznacznie z art. 8 ust. 1 nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Zgodnie ze wspomnianym przepisem, do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Powyższe oznacza, że jeżeli jakieś kwestie nie zostały inaczej uregulowane w Prawie zamówień publicznych, zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego.

Wracając do pytania, specyfika umów w sprawach zamówień publicznych wynika przede wszystkim z faktu, iż w większości przypadków mamy do czynienia z zamawiającymi będącymi jednostkami sektora finansów publicznych, wydatkującymi środki publiczne. To powoduje, że zamawiający konstruują umowy, mając na uwadze interes publiczny, którego są strażnikiem.

Wspomniana specyfika umów zamówieniowych wynika także z tego, że przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych zawierają szereg rozwiązań, które wyłączają kodeksową swobodę stron w formułowaniu postanowień umownych.

 

Ustawa PZP wprowadza nową zasadę – współdziałania zamawiającego i wykonawcy. Co to oznacza w praktyce i czemu ma służyć?

Pozostało 75% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej