PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
18.08.2020
Justyna Oślislok

Justyna Oślislok

Słownik zamówień publicznych: SWZ

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych w miejsce specyfikacji istotnych warunków zamówienia wprowadza nowy dokument: specyfikację warunków zamówienia. Czy to tylko kosmetyczna zmiana nazwy? Co to oznacza w praktyce, zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców?

PZPgo: SWZ w miejsce SIWZ - to tylko zmiana nazewnictwa czy pociąga ona za sobą również zmiany definicyjne?

Justyna Oślislok: Co do zasady, to tylko zmiana nazewnictwa. Specyfikacja jest i będzie dokumentem opisującym przedmiot zamówienia, warunki udziału w postępowaniu, podstawy wykluczenia, termin wykonania zamówienia, sposób obliczenia ceny. Jest dokumentem kształtującym prawa i obowiązki uczestników postępowania o udzielnie zamówienia publicznego oraz całość wymagań określonych przez zamawiającego.

Zmiana nomenklatury wynika raczej z tego, że poza obligatoryjnymi elementami specyfikacji, wynikającymi z przepisów ustawy, zamawiający bardzo często umieszczali w niej inne informacje mające charakter wyłącznie organizacyjny i porządkowy, nie będące istotnymi dla samego postępowania i realizacji przyszłej umowy. Zapewne nie zmieni się to również pod reżimem nowej ustawy. Dlatego też, w mojej ocenie, zrezygnowano z akcentowania istotności w zakresie nazwy tego dokumentu zamówienia.

Jeżeli chodzi o zmiany definicyjne, jest ich kilka. Przykładowo nowa Ustawa precyzuje, czym są dokumenty zamówienia (art. 7 pkt 3 PZP), a także posługuje się wprost, niezdefiniowanymi wcześniej pojęciami, takimi jak przedmiotowe środki dowodowe (art. 7 pkt 20 PZP), podmiotowe środki dowodowe (art. 7 pkt 17 PZP) czy też pisemność (art. 7 pkt 16 PZP).

Jak zgodnie z nową ustawą wygląda kwestia udostępniania SWZ w przypadku zamówień poniżej i powyżej progów unijnych? Gdzie ta informacja powinna się pojawić? Ile trwa okres obowiązkowego upublicznienia SWZ?

Pozostało 75% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej