Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych w miejsce specyfikacji istotnych warunków zamówienia wprowadza nowy dokument: specyfikację warunków zamówienia. Czy to tylko kosmetyczna zmiana nazwy? Co to oznacza w praktyce, zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców?
Justyna Oślislok: Co do zasady, to tylko zmiana nazewnictwa. Specyfikacja jest i będzie dokumentem opisującym przedmiot zamówienia, warunki udziału w postępowaniu, podstawy wykluczenia, termin wykonania zamówienia, sposób obliczenia ceny. Jest dokumentem kształtującym prawa i obowiązki uczestników postępowania o udzielnie zamówienia publicznego oraz całość wymagań określonych przez zamawiającego.
Zmiana nomenklatury wynika raczej z tego, że poza obligatoryjnymi elementami specyfikacji, wynikającymi z przepisów ustawy, zamawiający bardzo często umieszczali w niej inne informacje mające charakter wyłącznie organizacyjny i porządkowy, nie będące istotnymi dla samego postępowania i realizacji przyszłej umowy. Zapewne nie zmieni się to również pod reżimem nowej ustawy. Dlatego też, w mojej ocenie, zrezygnowano z akcentowania istotności w zakresie nazwy tego dokumentu zamówienia.
Jeżeli chodzi o zmiany definicyjne, jest ich kilka. Przykładowo nowa Ustawa precyzuje, czym są dokumenty zamówienia (art. 7 pkt 3 PZP), a także posługuje się wprost, niezdefiniowanymi wcześniej pojęciami, takimi jak przedmiotowe środki dowodowe (art. 7 pkt 20 PZP), podmiotowe środki dowodowe (art. 7 pkt 17 PZP) czy też pisemność (art. 7 pkt 16 PZP).
21.12.2021
Piotr Pieprzyca
29.11.2021
Martyna Lubieniecka
17.11.2021
Grzegorz Soluch
Zapisz się do newslettera i zagwarantuj sobie dostęp do najnowszych informacji i promocyjnych ofert
Trwa ładowanie...
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej