Przetarg ograniczony – w jakich zamówieniach się go stosuje? Jak wygląda kwestia terminów oraz SWZ? Co powinni o nim wiedzieć zamawiający i wykonawcy? Na nasze pytania odpowiada Arkadiusz Juszczyk, prawnik, wieloletni praktyk, doskonale zorientowany w specyfice zamówień publicznych. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych.
Arkadiusz Juszczyk: Dualistyczny podział wynika ze specyfiki tego typu postępowania. W pierwszy etapie zamawiający dokonuje kwalifikacji podmiotowej poprzez wyłonienie wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia, tj. spełniających warunki udziału w postępowaniu i niepodlegających wykluczeniu.
W drugim etapie zamawiający przeprowadza ocenę przedmiotową, tzn. dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej spośród ofert złożonych przez wykonawców zakwalifikowanych w pierwszym etapie.
Ogłoszenia o zamówieniu zamieszcza się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że zamawiający od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu musi zapewnić na stronie internetowej prowadzonego postępowania bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do SWZ.
W nowym PZP ustawodawca zrezygnował z określenia obowiązkowych elementów ogłoszenia o zamówieniu i w tym zakresie przepisy odsyłają do obowiązujących w prawie unijnym standardowych wzorów formularzy.
Wykonawcy zapoznają się z treścią SWZ, a w razie wątpliwości mogą wnioskować o wyjaśnienie treści SWZ. W uzasadnionych przypadkach zamawiający będzie musiał dokonać zmiany SWZ.
W przypadku gdy wyjaśnienia lub zmiany treści SWZ są istotne dla sporządzenia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub wymagają od wykonawców dodatkowego czasu na zapoznanie się ze zmianą SWZ i przygotowanie wniosków, zamawiający ma obowiązek przedłużyć termin ich składania.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątki od tej zasady. W przypadku gdy zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, należycie uzasadniona przez zamawiającego, zamawiający może wyznaczyć krótszy termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, jednak nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.
21.12.2021
Piotr Pieprzyca
29.11.2021
Martyna Lubieniecka
17.11.2021
Grzegorz Soluch
Zapisz się do newslettera i zagwarantuj sobie dostęp do najnowszych informacji i promocyjnych ofert
Trwa ładowanie...
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej