PZPGO PZPGO
Brak wyników.
Trwa wyszukiwanie...
05.05.2021
Arkadiusz Juszczyk

Arkadiusz Juszczyk

Umowa ramowa - sprawdź, co musisz wiedzieć

Czym jest umowa ramowa i na jaki czas może zostać zawarta? Co składa się na jej wartość? Jakie są trzy możliwości udzielania zamówień wykonawczych w przypadku zawarcia umowy z wieloma wykonawcami? W artykule nasz trener Arkadiusz Juszczyk o tym, czy umowa ramowa jest elastycznym i efektywnym narzędziem udzielania zamówień publicznych.

Czym jest umowa ramowa?

KIO w jednym z wyroków bardzo trafnie określiła czym jest umowa ramowa: „Celem zawarcia umowy ramowej jest stworzenie podstaw do zawierania w przyszłości tzw. umów realizacyjnych. Umowa ramowa nie stanowi sama w sobie zobowiązania do świadczenia przez którąkolwiek z jej stron. Organizuje jedynie proces kontraktowania w przyszłości, wskazując przede wszystkim na jego przedmiot. Zawiera zarys współpracy, tak aby umowy wykonawcze były zawierane w warunkach znacznej swobody. Umowa ramowa jest tylko podstawą dla zawieranych później umów realizacyjnych, jednak nie implementuje obowiązku kontraktowania.”

Dzięki instytucji umowy ramowej zamawiający ma możliwość szybkiego udzielania zamówień na rzecz wybranej grupy wykonawców, wyłonionej w konkurencyjny sposób. Na przykład w zakresie: dostawy części zamiennych, remontów sieci, prac konserwacyjnych, dostaw paliwa.

W zależności od liczby wykonawców, z którymi zawarto umowę ramową, zamawiający udziela zamówienia na następujących zasadach:

Kiedy można zawrzeć umowę ramową i na jaki czas może zostać ona zawarta?

W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej zamawiający w sytuacji podjęcia decyzji o zastosowaniu umowy ramowej musi wiedzieć, co jest przedmiotem zamówienia - i to opisać. W praktyce oznacza to, iż zamawiający zobowiązany jest do sporządzenia precyzyjnego opisu przedmiotu zamówienia. Zdaniem KIO, świadczenie będące przedmiotem umowy ramowej powinno być skonkretyzowane. Brak szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia oraz dokładnego określenia prac może w konsekwencji doprowadzić do powstania rozbieżności, a także dowolnej interpretacji wycenionego przez wykonawców zakresu prac.

Pozostało 75% artykułu

Pełna treść dostępna tylko dla abonentów PZPgo

Abonament PZPgo daje Ci dostęp do wszystkich naszych kursów i wideoszkoleń – to aż 25 godzin nagrań!

Dodatkowo zyskujesz pełny dostęp do Strefy Wiedzy, a w niej:

  • dziesiątki merytorycznych artykułów przygotowanych przez naszych trenerów,
  • porównania aktualnych przepisów PZP z przepisami ustawy z 2004 r.,
  • rozbudowaną sesję Q&A z filtrami tematycznymi.

Czytaj też

21.12.2021

Wstępne konsultacje rynkowe a wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia

Piotr Pieprzyca

29.11.2021

Podstawy wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu

Martyna Lubieniecka

17.11.2021

Czas trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego – co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Soluch

Trwa ładowanie...

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej